خانه سمبل آسایش و آرامش و محبت است .

تا حالا شده در بعضی خانه ها احساس ناراحتی و پریشانی کنید؟ برعکس در بعضی خانه ها هم ناخودآگاه احساس راحتی و آرامش دارید. به نظر من همه اینها به انرژی و حال افراد خانه بستگی دارد. تمام اعضای خانواده مهم هستند و در این رابطه اهمیت دارند اما خانم خانه از اهمیت بیشتری برخوردار است. رفتار این خانم باعث میشه مردخانه چه رفتاری پیش بگیره و بچه ها چطور پرورش پیدا کنند.اگر ما خانمها بدانیم به چه میزان رفتارمان تاثیرگذار است بیشتر به خودمان میبالیم و البته که بیشتر دقت میکنیم.گاهی لازم است نامرئی شویم و در گوشه ای از خانه بنشینیم و نگاه کنیم به کلماتی که بچه ها استفاده میکنند و حتی لحن آنها. گاه به رفتارهای مردی که سالهاست شریک زندگیمان است.

در کودکی یاد گرفتیم که مادر باید همه جوره از خود بگذرد برای مردش و برای بچه هایش.به ما یاد دادند که دختر باید خیلی از کارها را نکند چند بار دیدیم که مادر حال خوبی ندارد اما وقت استراحت هم ندارد. چه سخت است یادآوری این مسایل و کنکاش در گذشته ای به دور از آگاهی.(!)

حال بزرگ شدیم و خانم خانه مردی و مادر بچه هایش شدیم اطلاعاتی در رسانه ها و اجتماع دریافت میکنیم که خلاف آموخته های کودکیمان است و نمی توانیم مثل مادرانمان خودمان را نادیده بگیریم( من اصلا موافق نادیده گرفتن خود نیستم و هیچ وقت نتوانستم با آن کنار بیایم.)

پس تکلیف چیست؟ چه کنیم که هم خودمان مهم باشیم و هم راحت تر به نقشمان در خانواده  برسیم؟

بنظر من کسی که برای خودش ارزش قائل نباشد نمی تواند الگوی خوبی باشد و نمی تواند بصورت واقعی برای کسی ارزش قائل باشد.

برای ساختن یک خانواده شاد با روحی سالم باید اول از خود شروع کنیم.  مادر باید از لحاظ جسمی تا جایی که می شود سلامتی خود را حفظ کند میگویم تا جایی که میشود چون گاها بعضی مسایل اجتناب ناپذیرند.

چند گام  اولیه برای سلامتی در نظر میگیریم:

1. نوشیدن آب

بیشترین موردی است که از متخصصان و پزشکان میشنویم اما چقدر به آن عمل می کنیم؟!

بدن انسان از حدود 65 تا 75 درصد آب تشکیل شده است . انسان بدون غذا چند هفته،بدون آب چند روز و بدون اکسیژن چند دقیقه میتواند زنده بماند،به عبارت دیگر بجز اکسیژن آب مهمترین عنصریست که در بدنمان داریم. بی حوصلگی، رخوت،سردرد،کج خلقی از عوامل کمبود آب بدن است.آب مورد نیاز بدن در روز بین 8 تا 10 لیوان است.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که آب کم می نوشید بهتر است در رفتارتون تجدید نظر کنید و البته اصلا لازم نیست از همین حالا شروع کنید یکباره 8 لیوان آب سر بکشید. شما می توانید در طول روز به مرور اینکار را بکنید. مثلا یک بطری یک لیتری آب را کنارتان بگذارید یا جایی بگذارید که در طول روز بیشتر در نظرتان باشد که فراموش نکنید؛ یک چند روزی همان یک لیتر آب را از صبح تا شب کم کم بنوشید تا وقتی میخواهید بخوابید تمام شده باشد البته هشدار میدهم که وقتی آب زیاد تر بنوشید بطور حتم هم استفاده از دستشوییتان بیشتر می شود اما چه اشکالی دارد؟! بعد از مدتی میتوانید یک لیتر را از صبح تا بعد ازظهر بنوشید و یک لیتر را هم بعدازظهر تا موقع خواب البته بهتره به مرور زمان مقدار نوشیدن آب را به 8 لیوان برسانید. من به شما قول می دهم بعد از مدتی تاثیرات آن را کاملا حس کنید.

1. تغذیه مناسب

منظور از تغذیه مناسب گاهی خوردن سبزیجات و غذای سالم است و گاهی نخوردن ، خوردنی های مضر. این مورد هم مثل نوشیدن آب اصلا به یکباره نمی شود تغییرش داد همه چیز باید پله پله باشد و البته که به یک اراده محکم هم نیاز داریم.می توانیم جای هر چیزی که سعی میکنیم کمتر استفاده کنیم یک مورد مفید را به تغذیه مان اضافه کنیم یا مصرفش را بیشتر کنیم. من پیشنهاد میکنم اولین موردی که کم کم حذفش کنیم خوردن سس مایونز باشد. ما عادت داریم رژیم سبزیجات بگیریم سالاد پر کاهو به جای شام بخوریم به همراه یک عالم سس مایونز بر روی آن(!) خوردن زیاد سس مایونز بسیار مضر است حالا می توانیم به جای سس از آب لیموی تازه با کمی روغن زیتون استفاده کنیم و یا سس های مختلفی در بازار هست که می توانید از آنها استفاده کنید.

به میزان خوردن نوشابه های گازدارتان توجه کنید. به جای آن بیشتر از آب و شربت های خانگی استفاده کنید. اگر با طعم آب مشکل دارید میتوانید در شب قبل یک پارچ آب همراه یک پر لیموی تازه و چند برگ نعنا بگذارید تاصبح بماند و در طول روز از آن بنوشید.

به میزان استفاده تان از سوسیس و کالباس توجه کنید استفاده زیاد از این مواد غذایی در دراز مدت مشکلات گوارشی ایجاد میکند.

از سبزیجات بیشتر استفاده کنید و سعی کنید استفاده از روغن را در غذاهایتان کنترل کنید هرچند باور ما ایرانی ها بر این است که روغن ؛غذا را خوشمزه میکند اما به خوبی میدانیم که روغن زیاد هم چه مضراتی دارد و ما نمی خواهیم که خدایی نکرده در سنین جوانی و میانسالی درگیر امراضی که این بی احتیاطی مصوبش است باشیم؛ پس کنترل کنیم.

1. ورزش

اگر به ما خانم ها بگویند در روز ورزش کنید با سرعتی که کسری از ثانیه است در برابر گوینده این حرف موضع می گیریم که؛ می دونی من از صبح تا شب چقدر کار میکنم؟ من صدها بار دور اتاق راه میرم(!) چند بار وسایلی که بچه ها میریزند را جمع می کنم و یک جوری به طرف مقابل حمله می کنیم که طفلک از حرف خود نادم شده و موضع خود را ترک میکند. بعد ما هم در حالت یک پیروز میدان جنگ به او می نگریم. آخر چرا؟! 

درست است که خانم ها در روز بسیار پر جنب و جوش و پر تحرک اند اما این همه تحرک جای ورزش را نمی گیرد. فکر نکنید حرف ورزش سنگین و باشگاهی را میزنم ، نه. حرف چند حرکت ساده اما اصولی است. در صورتی که موقعیت داریم یک پیاده روی یک ربع یا نیم ساعته خیلی به ما کمک می کند. حتی میتوانیم با بچه ها چند دقیقه شاد و مفرح داشته باشیم و به آنها هم ورزش کردن را آموزش بدهیم.

1. خواب کافی

در علم ثابت شده که بدن انسان به 6 تا8 ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارد و از این مقدار کمتر کم خوابی و بیشتر پر خوابی محسوب می شود. بهترین زمان برای خواب هم 11 شب تا 6 صبح است و بهترین زمان برای صبحانه خوردن بین 7 تا9 صبح است. حالا زمان خواب و صبحانه ما چقدر به این زمانها نزدیک است؟ اگر فرزند مدرسه ای داشته باشید که نونتان در روغن است(البته نه در حال حاضر که بخاطر کرونا آموزش مجازی شده) اگر شاغل هستید که از این بخش بگذرید چون زمان خوابتان مشخص است. اگر فرزند کوچک دارید (زیر یک سال) که کلا تا نوزادتان خواب هست شما هم باید بخوابید و استراحت کنید. در غیر این صورت باید در مورد مضرات شب بیداری بیشتر مطالعه کنید و تصمیمتان را بگیرید اگر میخواهید قدمی برای سلامتتان بردارید باید تجدید نظری در رفتارتان کنید.

این چهار مورد از اولیه ترین موارد و البته مهمترین موارد حفظ سلامت جسمی بود  البته از نظر بنده. در آینده به مسایل مربوط به حفظ سلامت روح هم خواهیم پرداخت. امیدوارم با رعایت این موارد روزهای شادتر و با نشاط تری داشته باشید.

چگونه فردی پیشرو باشیم

راهکار مقابله با افکار منفی

چگونه خانه ای همیشه مرتب داشته باشیم

آب ,یک ,هم ,ها ,استفاده ,کنیم ,است در ,بچه ها ,و البته ,از این ,به جای

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

꧁☬ KDRAMA LAND ☬ ꧂ رفیق شهیدم فاطمه موسوی فروشگاه اینترنتی مانتو بازار قران واهل بیت (ع) صراط مستقیم الهی دانلود رایگان نمونه سوالات نگهداری و پرورش کاکتوس هاشور ابرو و فیبروز در اصفهان خودِ خودِ من فروش پوشاک زنانه بچگانه مردانه مانتو مجلسی دست نوشته ...